Haydarpaşa ve çevresinde ki 1 milyon metrekare alanı kapsayan alan için "kamuoyunda bilinen adı ile " 70 katlı 7 gökdelenli küçük manhatten" ile "Haydarpaşa Port" Projelerine karşı yapılmış bir çalışmadır. Türkiye' de 1989 yılından beridir süren Haydarpaşa Garı ile ilgili bu projeler TMMB Başkanı Eyüp Muhcu' nun da dediği gibi; tam bir bir hukuk skandalıdır. Yetmiş yıl boyunca bir şarapnel parçasını alnında taşıyan Haydarpaşa Garı'nın kentsel dönüşüm projeleri içerisinde aldığı yeni yaraları anlamaya ve anlatmaya çalıştım. Tarihi ve kültürel bir değer olan Gar'ı birçok cephesinden izlemeli; gücümüz yettiğince onun öz kimliğini ve işlerliğini korumalıyız.
Gaye Ateş

İnsanı öldüren, kullandığının aksine kullanmadığı organlarıdır. tüm bunları istif istif yığdığımız yer'de üst üste uyuduğumuz bir şehir kurarız. nefesimizin o simetrik şekli de tek bir mevsim öneren bir iklimdir artık. ve de renksiz.
Gaye Ateş

İnsan hayatında, işlevsel olarak, bir ulaşım aracı olan gemi figürünü 2007 tarihinden beridir anlamaya ve onun bende bıraktığı gözlemi düzlemde izah etmeye çalıştım. Şüphe götürmez; ilk anlamından sonra zihinlerimizde beliren üç kelime çok önemlidir: Taşımacılık, sanayi ve savaş. Benim gemilerim ise bu görevleri bir yerlerde ifşa ettikten ve faydalarını sağladıktan sonra uzak limanlarda durmuşlardı. İkinci duraklarında bana yaklaştılar; gökyüzünün az göründüğü ve denizi adeta gökyüzü yapmış olan İstanbul’ u dar bir perspektifte geçtiler. Yükleri ise şehrin beton aralıklarında cereyan eden sosyal hayatlarımızın, bizlere özel, yapay koridorlarıydı.

More

Bir çok gidenin her biri memnun ki yerinden,
Bir çok seneler geçti; dönen yok seferinden.
Bir düşe kelimelerle çare bulmak beyhude bir çabadır. Yaşayan bir organizmanın parçası olup, onu dönüştüren bir hücre, isyancı bir tutum için denilebilecek beyhude cümleler toplamıdır bu yazı; kelimelerin tarafımdan bir araya getirilip bu kıyıların gölgesinde kanatılmasıdır. Gördüklerimi anlaşılmaz bir kıvama getirmeyi beceremedim, korsan gösteri kıvamında olsun istedim. Bahsettiğim tavrın asıl kahramanı boy göstermeli o zaman.

More
Yukarı